AR-GE

HTR yetkin kadrosuyla kurulduğu günden itibaren faaliyet alanlardaki uzmanlığını  geliştirmek amacıyla yenilikçi teknolojik çözümleri üniversite ve AR-GE firmalarıyla işbirliği içinde üretmektedir. 

Bu kapsamda, sürdürülen çalışmaları desteklemek ve ilerletmek amacıyla “HTR AR-GE Merkezi” 2017 yılında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından tescil edilmiştir.

HTR bünyesinde 2 adet AR-GE projesi yürütülmektedir. Bunlar;

 • Modülatör Tasarımı (MODÖZGÜN)
 • Video Alarm Yönetim Sistemi (VAYS)

MODÖZGÜN; Yurtdışında üretimden kalkmış olan modülasyon özellikli güç ünitesi yurt dışı bağımlılığı artırmış, ülkemizde hâlihazırda kullanılan TWT tabanlı radarlarda sıkça meydana gelen arızalarda yedek parça tedarikini oldukça güçleştirmiştir.

Bu nedenle HTR A.Ş. tarafından Modülasyon Özellikli Güç Ünitesi (MODÖZGÜN) tasarımı ve üretimi projesi başlatılmış ve tamamen Türk mühendislerinin çalışmasıyla Modülatör Ünitesi tasarlanarak üretilmiştir.

VAYS; Gerek belirli merkezlere dışarıdan yapılacak sınır ihlallerinin önlenmesi, gerekse kameralar aracılığıyla bu alanların, herhangi bir şüpheli duruma karşı gerçek zamanlı olarak takip edilmesi için geliştirilmiş olan bir sistemdir.

VAYS ile,

 • Merkez dışındaki lokal alanlardan da görüntü izlenmesine olanak veren CCTV sistemlerinin daha etkin kullanımı sağlanması,
 • Gerçek zamanlı görüntü aktarımı yapılması,
 • Kullanıcı tarafından belirlenen tehdit durumlarında (belirlenen ROI içerisinde hareket algılanması vb.) alarm üretilebilmesi,
 • Sistemin daha verimli kullanılması,
 • Operatörler üzerindeki iş yükünün hafifletilmesi amaçlanmıştır.

HTR AR-GE Merkezi

HTR AR-GE Merkezi, 2017’de kurulduğu günden itibaren ulusal ve uluslararası savunma, güvenlik, bilişim sektörlerinde yüksek teknolojili ve Ar-Ge tabanlı yerli ve millî ürünler geliştirerek ülke ekonomisine katkıda bulunma vizyonuyla; bu sektörlerin gerektirdiği radar, görüntüleme sistemleri gibi farkındalığı sağlayan algılayıcıların araştırma ve geliştirme faaliyetlerini yürütmeyi; ihtiyaçlar doğrultusunda sistem entegrasyonu, ileri analiz yazılımları ile birlikte tasarım ve üretimlerini gerçekleştirmeyi, performansı yüksek, kaliteli ve güvenilir çözümler sunmayı misyon edinmiştir.

Htr Arge

Faaliyet Alanları

 • Gömülü Yazılım ve Sayısal Tasarım
 • Donanım Tasarım
 • RF Tasarım
 • Mekanik Tasarım
 • Sinyal İşleme
 • Yazılım Geliştirme ve Yapay Zekâ uygulamaları

 

Ar-Ge Çözümleri

SWIR Kamera Sistemi

SWIR kamera; insan gözünün algılayamadığı yakın kızılötesi dalga spektrumunda çalışan kamera sistemi olup, kullanıcısına gece karanlığında ve zorlu hava şartlarında hedef tespit ve takibini normal kameralara kıyasla daha yüksek performanslı bir görüşle sağlamaktadır.

VNIR Kamera Sistemi

VNIR Kamera; düşük ışık şartlarında renkli görüntü sağlayan, yüksek çözünürlüklü ve Görünür-Yakın Kızıl Ötesi dalga boyunda çalışan kamera sistemidir.

Daha fazla bilgi

Sezgi Radarı

Sezgi; sınır ve kritik tesis bölgelerinde insan ve araç hedeflerinin tespit ve takibini zorlu hava koşullarında, aydınlatma olmadan, yüksek başarımla yapabilen hareket tespit sensörüdür. Sezgi; aynı anda birden çok hedefin menzil, açı ve hız bilgilerini tespit edip aktarabilir, değişen ortam koşullarına uyum sağlayabilir ve bu performansını 7 gün 24 saat kesintisiz sürdürebilir. Elektronik tarama kabiliyeti sayesinde geniş bir alanda kontrol sağlayabilmektedir.

Daha fazla bilgi

Erken İkaz Sistemi (ERİSİS)

ERİSİS Güvenlik Yönetim Platformu ile farklı tipte ve markada kamera, radar, akustik sensör, vb. cihazların entegrasyonu sağlanarak akıllı alarm yönetimi yapılmaktadır.

Daha fazla bilgi

Lazer Aydınlatıcı

Güvenlik sistemlerinde yer alan IR kameralarda gece görüş yeteneğini artıran, farkındalığı en üst seviyede sağlamak için yüksek kalite (uniform beam) IR lazer aydınlatma imkânı sunan, ayarlanabilir lazer çıkış açısı ile eksen dışı sapmaları elimine eden optik tasarıma sahiptir.

Akıllı Nesne Tanıma Sistemi

İleri Analiz Yazılımları arasında yer alan Akıllı Nesne Tanıma Sistemi, makina öğrenmesi ve derin öğrenme teknikleri kullanılarak nesne tanıma ile tespit, takip, kimliklendirme ve kaybolan nesne tespiti uygulamaları yapılmaktadır.

Aranacak kelimeyi girin ve "enter" tuşuna basın.
Çıkmak için "ESC" tuşuna basın.